Convegno
ICVS 2019
The 25th Symposium of the International Colour Vision Society
venerdì 5 luglio 2019 - martedì 9 luglio 2019
Academic Center for Natural Sciences
Jelgavas iela, 1
LV-1004 Rīga
FRIDAY 5th JULY

09:00 - 11:30 Director’s committee metting

10:00 - 18:00 Registration desk open

13:30 - 14:00 Opening

Central Processing of Colour
14:00 Steven SHEVELL, Insub KIM, Won Mok SHIM and Sang Wook HONG
14:15 Karen GUNTHER, Colby DUNIGAN, Carson POWELL and Jorge RODRIGUEZ
14:30 Kathy T. MULLEN, Erin GODDARD, Sae KANEKO and Søren K. ANDERSEN
15:00 Talia RETTER, Bruno ROSSION, Fang JIANG and Michael WEBSTER

15:15 - 15:45 Coffee pause

Invited Talk I
15:45 - 16:45 Paul MARTIN, Form and function in parallel pathways for colour vision

Retinal Mechanisms of Colour Processing
16:45 Maureen NEITZ, Elise KREKLING, Lene A. HAGEN, Hilde PEDERSEN, Jay NEITZ and Rigmor BARAAS
17:00 Avinash AHER and Jan KREMERS
17:15 Neil PARRY, Ian MURRAY, Xian LI and Elena RODRIGO-DIAZ
17:30 Jan KREMERS, Avinash AHER, Neil PARRY, Nimesh PATEL and Laura FRISHMAN
17:45 Barry LEE and Manuel SCHOTTDORF

SATURDAY 6th JULY

08:30 Registration desk open

Colour Appearance
09:00 Steven BUCK and Tanner DELAWYER
09:15 Robert ENNIS and Katja DOERSCHNER
09:30 Sara PATTERSON, Maureen NEITZ and Jay NEITZ
09:45 Gaurav GUPTA, Anya HURLBERT, Naomi GROSS and Ruben PASTILHA
10:00 Anya HURLBERT, Naomi GROSS, Ruben PASTILHA and Gaurav GUPTA

10:15 - 10:45 Coffee pause

Colour Vision Testing
10:45 Jean LEID and Géraldine KRAFT
11:00 Stephen DAIN, David ATCHISON, Jeffrey HOVIS and Mei-Ying BOON
11:15 Manca TEKAVCIC POMPE
11:30 Thiago MONTEIRO PAIVA FERNANDES, Natanael Antonio SANTOS and Galina V. PARAMEI
11:45 John MAULE, Alice SKELTON, Lydia DAY, Katie BARNES, Anna FRANKLIN and Jenny BOSTEN

12:00 - 12:45 Lunch

Invited Talk II
12:45 - 13:45 Beatrix FEIGL, Implications of melanopsin photoreceptor dysfunction in eye disease

Melanopsin and Colour Vision
13:45 Andrew J. ZELE, Ashim DEY, Prakash ADHIKARI and Beatrix FEIGL
14:15 Joris VINCENT, Geoffrey K. AGUIRRE and David H. BRAINARD
14:30 Katsunori OKAJIMA, Yoshika TAKANASHI, Graham FIELDER and Alan ROBERTSON

14:45 - 17:00 Posters I & coffee

Colour in Painting
17:00 Sho KISHIGAMI, Takuma MORIMOTO, João M.M. LINHARES, Tetsuto MINAMI, Shigeki NAKAUCHI and Sérgio NASCIMENTO
17:15 Juan Luis NIEVES, Yu-Jung CHEN, Luis GOMEZ-ROBLEDO and Javier ROMERO
17:30 Claudia FEITOSA-SANTANA, Carlo M. GADDI and Sérgio M. C. NASCIMENTO

SUNDAY 7th JULY

08:30 Registration desk open

Luminance and Colour
09:00 Sophie WUERGER
09:15 Eiji KIMURA and Yusuke TAKANO
09:30 Maris OZOLINSH and Anna PASTARE
09:45 Marina DANILOVA and John MOLLON

10:00 - 10:30 Coffee pause

Verriest-Medal Lecture
10:30 Introduction
10:45 Michael WEBSTER, Adventures in blue and yellow
11:45 Group photo
12:00 Excursion and packed lunch

MONDAY 8th JULY

08:30 Registration desk open

Anomalous Trichromacy
09:00 Keiko SATO, Kazumasa NISHITANI, Hironori TAKIMOTO
09:15 Ivana ILIC, Kara J. EMERY and Michael A. WEBSTER
09:30 Lucy SOMERS, Anna FRANKLIN and Jenny BOSTEN
09:45 Kenneth KNOBLAUCH, Brennan MARSH-ARMSTRONG and John S. WERNER
10:00 John S. WERNER, Brennan MARSH-ARMSTRONG and Kenneth KNOBLAUCH

10:15 - 10:45 Coffee pause

Colour Vision Assessment
10:45 John BARBUR, Ben EVANS and Marisa RODRIGUEZ-CARMONA
11:15 Rigmor C. BARAAS, Solveig ARNEGARD, Lene A. HAGEN, Jay NEITZ and Maureen NEITZ
11:30 Alice SKELTON, Miranda LONGWORTH-KRAFFT, James ALVAREZ, John MAULE, Anna FRANKLIN and Jenny BOSTEN
11:45 Marc WINTERBOTTOM, James GASKA, Greg EISENHAUER and Steven HADLE
12:00 Sarah E. REGAN, Allie C. HEXLEY, Anna-Katharina HAUPERICH, Laura K. YOUNG, Hannah E. SMITHSON

12:15 - 13:00 Lunch

Invited Talk 3
13:00 - 14:00 Slvia PONT, Light and colour in the wild

Lighting and Material Properties
14:00 Ruben PASTILHA, Gaurav GUPTA and Anya HURLBERT
14:15 Takuma MORIMOTO, Sho KISHIGAMI, João M.M. LINHARES, Sérgio M.C. NASCIMENTO and Hannah E. SMITHSON
14:30 Joshua HARVEY and Hannah SMITHSON

14:45 - 17:00 Posters II & Coffee

Colour Cognition
17:00 Dimitris MYLONAS, Lewis D. GRIFFIN and Andrew STOCKMAN
17.:15 David BIMLER and Mari UUSKÜLA
17:30 Renārs TRUKŠA, Samanta GABRĀNE, Katrīna LAZDĀNE, Sergejs FOMINS and Gunta KRŪMINA
17:45 Keizo SHINOMORI, Honami KOMATSU and Ippei NEGISHI

TUESDAY 9th JULY

Grouping and Attention
09:00 Emily SLEZAK and Steven K. SHEVELL
09:15 Andrew COIA and Steven SHEVELL
09:30 Sunny M.S. LEE, Emily SLEZAK and Steven K. SHEVELL
09:45 Arthur SHAPIRO, Anthony LOPRETE and Lily DONALDSON
10:00 Katsuaki SAKATA and Hitomi SHIMAKURA

10:15 - 10.45 Coffee pause

Colour Constancy
10:45 David FOSTER and Adam REEVES
11:00 Laysa HEDJAR, Wenyan BI and Arthur G. SHAPIRO
11:15 Tanner DELAWYER, Sei-Ichi TSUJIMURA and Keizo SHINOMORI
11:30 Daniel GARSIDE and Lindsay MACDONALD
11:45 Dingcai CAO, Clemente PAZ-FILGUEIRA and Michael TAN

12:00 - 13:00 Business meeting

13:00 - 13:15 Closing